Już 29 września 2018 roku mnóstwo inspiracji, motywacji i niespodzianek dla wszystkich rodzin! Oto Festiwal, który zrodził się z pasji, z miłości do podróżowania, dzielenia się i kreowania nowej rzeczywistości.
HAKUNA MATATA RODZINNY FESTIWAL PODRÓŻNICZY
29 WRZEŚNIA 2018 ROKU
ERGO ARENA, PLAC DWÓCH MIAST 1, 80-344 GDAŃSK
FESTIWAL ODBĘDZIE SIĘ W PRZESTRZENI B4 NA POZIOMIE 4, BĘDZIE OBOWIĄZYWAŁO WEJŚCIE B3
GODZINA 10.00-18.00
GŁÓWNYM PARTNEREM WYDARZENIA JEST FIRMA PROCAD
PATRONAT HONOROWY NAD FESTIWALEM OBJĄŁ
PREZYDENT MIASTA GDYNI WOJCIECH SZCZUREK
PATRONAT HONOROWY NAD FESTIWALEM OBJĄŁ
PREZYDENT MIASTA GDAŃSKA PAWEŁ ADAMOWICZ
PATRONAT HONOROWY NAD FESTIWALEM OBJĄŁ
MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO MIECZYSŁAW STRUK
PATRONI MEDIALNI
PARTNERZY I PRZYJACIELE
ORGANIZATORZY
Frajda nad morzem oraz Makaraka Studio Aktywności Dziecięcej organizują Hakuna Matata Rodzinny Festiwal Podróżniczy, pierwszy taki w Trójmieście, który odbędzie się 29 września 2018 roku w przestrzeni B4 na poziomie 4 (obowiązywać będzie wejście B3) w Ergo Arena w Gdańsku/Sopocie przy Placu Dwóch Miast 1.
Hakuna Matata - Rodzinny Festiwal Podróżniczy to spotkanie, podczas którego podróżujące rodziny podzielą się ze zgromadzoną publicznością swoimi cennymi doświadczeniami z rodzinnych wojaży i wypraw. Podstawowe hasła Festiwalu to inspiracja, motywacja i Hakuna Matata, czyli nie martw się! Pakuj się i jedź! Wydarzenie kierowane jest do WSZYSTKICH RODZIN, które pragną zainspirować się na kolejne podróże z dziećmi oraz tych, które jeszcze takiej przygody nie rozpoczęły. A mowa będzie zarówno o podróżach dalekich oraz tych zupełnie bliskich.
Celem naszym jest popularyzowanie rodzinnego podróżowania i wzajemne inspirowanie się do takiej aktywności, zacieśniającej więzy rodzinne.
Wydarzenie potrwa cały dzień, od godziny 10.00 do 18.00. Do współtworzenia tej pięknej inicjatywy zaprosiłyśmy wspaniałych prelegentów, zaprzyjaźnione księgarnie i wydawnictwa, autorów wybranych książeczek o rodzinnym podróżowaniu oraz niezwykłych partnerów i przyjaciół, którzy razem z nami zaczarują ten dzień tak, aby wszyscy nasi goście wyszli z Festiwalu zainspirowani i tak mocno zmotywowani do rodzinnej podróży, by z miejsca mieli ochotę się spakować i ruszyć w drogę. Rodzice wysłuchają prelekcji, najmłodsi pobawią się na specjalnie dla nich przygotowanym placu zabaw i wezmą udział w warsztatach podróżniczych. Oprócz tego na wszystkich czekać będą miłe niespodzianki.
Pierwsza edycja wydarzenia przewidziana jest na 130 osób i jest biletowana. ZAKUP BILET NA BILETY24.
Szczegółowy program wydarzenia pojawią się już wkrótce tu na stronie oraz na
FANPAGE HAKUNA MATATA, gdzie zapraszamy po wszelkie nowinki i inspiracje do podróży.
Będzie nam bardzo miło, jeśli wraz z nami wyruszycie w tą piękną podróż.
Nasze hasło to TRÓJMIASTO ŚWIAT KOSMOS!
Zdobywamy!
Partnerem organizacyjnym jest imponująca ERGO ARENA.
Patronatem medialnym nasze wydarzenie do tej pory objęli: uwielbiane Radio Gdańsk, inspirujący miesięcznik Poznaj Świat , pełne dobrych rodzinnych treści Familytime.pl , aktywizujące, zagrzewające do rodzinnych wycieczek i odkrywania zakamarków i tajemnic województwa pomorskiego Pomorskie travel , regionalny, znany, zawsze na bieżąco Dziennik Bałtycki oraz będący po rodzinnej stronie mocy Magazyn Together.
Partnerami i przyjaciółmi do tej pory zostali: kochający egzotyczne podróże Procad, lubiący wszelkie morskie przygody Seatech Engineering, najlepszy park linowy w Trójmieście Port Brzeźno, przepięknie usytuowane PASJA Domy Wczasowe, odważnie odkrywające świat Centrum Języka Hiszpańskiego La Mancha, mała wielka Księgarnia Koga, zabawne i wzruszające Eneduerabe, obowiązkowe w podróży Wydawnictwo Pascal, autorka niezwykłych książeczek o podróżach Patrycja Wojtkowiak-Skóra, znane i lubiane kosmetyki Lirene, szalone Pomorskie Wyprawy 4x4, utalentowany Szymon Laskowski Photography , wspierająca i aktywizująca gdyńskie rodziny Gdynia Rodzinna , fascynujący, pełny niezwykłej historii Saknsen Archeologiczny - Grodzisko w Sopocie, arcyciekawe i kreatywne warsztaty byćMORZE.
Warsztaty podróżnicze poprowadzą dla Was: Księgarnia Koga, Patrycja Wojtkowiak-Skóra, La Mancha, Skansen Archeologiczny - Grodzisko w Sopocie, byćMORZE oraz Wydawnistwo Eneduerabe.
Imprezą towarzyszącą RODZINNEMU FESTIWALOWI HAKUNA MATATA jest charytatywny RAJD OFFroadowy organizowany przez POMORSKIE WYPRAWY 4x4.
SERDECZNIE zapraszamy wszystkich uczestników Festiwalu do wzięcia udziału w Rajdzie Charytatywnym 4x4. Warunkiem uczestnictwa w Rajdzie jest posiadanie Jeepa.
Start: 30 września 2018 r. o godzinie 10.00.
Wszystkich uczestników RAJDU oraz uczestników FESTIWALU - gości, prelegentów, artnerów i patronów zespół HAKUNA MATATA zaprasza tego samego dnia o godzinie 13.00 na OGNISKO. Zapewniamy piękne okoliczności przyrody, napoje, kiełbaski i ciasto. Przyjedźcie spędzić z nami niedzielne popołudnie! Hakuna Matata! Miejsce spotkania przy ognisku podamy podczas Festiwalu.
Wszelkie szczegóły dotyczące rajdu i rejestracji znajdziecie tu: FESTIWALOWY RAJD OFFROADOWY
BILETY MOŻNA KUPIĆ NA BILETY24 TUTAJ.
PROGRAM HAKUNA MATATA RODZINNY FESTIWAL PODRÓŻNICZY
10.00 - 10.15 - Powitanie gości i otwarcie festiwalu
10.15 - 10.45 - I prelekcja
Jarosław Jarzyński Procad - „Daleko, jeszcze dalej, egzotycznie i pod wiatr, czyli co daje wspólne rodzinne podróżowanie”
10.55 - 11.25 - II prelekcja
Marta i Krzysztof Mital Mama czyta Wydawnictwo Meandry - „Jak ONI to robią, czyli rodzina XXL w bardzo małym kamperze”
11.35 - 12. 05 - III prelekcja
Roman Miotke i Justyna Zorn - „Rehabilitacje w rytmie Tango, czyli rodzinne podróżowanie mimo wszystko, a może przede wszystkim dlatego”
12.15 - 12.45 - IV prelekcja
Tomasz Stochmal Mataszkowie - „Mataszkowie i skarby Torunia, czyli z miłości do rodzinnego podróżowania i literatury podróżniczej”
12.55- 13.25 - V prelekcja
Jarek i Justyna Halikowscy Fablabnomads - „Skoolie mobilny dom, czyli sami budujemy kampera i wyruszamy w rodzinną podróż po Europie”
13.30 - 14.15 - Przerwa
14.15 - 14.45 - VI prelekcja
Jola i Jarek Kania Ojcowska Strony Mocy - „Koleją transsyberyjską z dziećmi, czyli nad Bajkał w 3 i pół osoby”
14.55 - 15.25 - VII prelekcja
Ania Żuchlińska Wszędobylscy - „Jak zorganizować weekendowy wypad do Europy, czyli z nami w Europie nie zginiesz”
15.35 - 16.05 - VIII prelekcja
Katarzyna Wajs Żona Marynarza - „Wyjazd z dzieckiem na narty w pojedynkę, czyli samodzielny rodzic też może”
16.15 - 16.45 - IX prelekcja
Karol Piętka - „BUSowe podróże małe i duże, czyli z 3 dzieci aktywnie i na sportowo”
16.55 - 17.25 - X prelekcja
Danka Ślipy Frajda nad morzem - „Autobusem po Trójmieście, czyli w muzeum z dzieckiem na pewno nie jest nudno”
17.45 - 18.00 - Rozdanie nagród w konkursie głównym, pożegnanie, wspólne zdjęcie
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie
SWOIM DOŚWIADCZENIEM Z RODZINNEGO PODRÓŻOWANIA PODZIELĄ SIĘ Z WAMI:
Jarosław Jarzyński Procad „Daleko, jeszcze dalej, egzotycznie i pod wiatr, czyli co daje wspólne rodzinne podróżowanie”
Magda i Jarek Jarzyńscy podróżują już razem ponad 30 lat, a z dziećmi prawie 27 lat… Syn Kuba był na swoim pierwszym rajdzie rowerowym mając 2 tygodnie. Owszem, w głębokim wózku przykrytym tetrową pieluchą, aby go nie zjadły komary, ale był! Nie mają preferencji, dobrze się czują zarówno w krajach bardzo zimnych, jak i gorących, w głębokiej depresji Rowu Afrykańskiego czy wysokich górach Ameryki Południowej. Dzieci – Asia i Kuba – kiedyś wyjeżdżali z nimi na narty, rajdy rowerowe czy dalsze wyprawy, bo decydowali o tym Rodzice. Teraz wyjeżdżają, bo sami chcą. Jak to zrobić, aby dorosłe już dzieci nadal chciały wyjeżdżać ze swoimi Rodzicami, dobrze się przy tym bawiąc? Posłuchacie o tym przybywając na Festiwal.
Marta i Krzysztof Mital Mama czyta Wydawnictwo Meandry - „Jak ONI to robią, czyli rodzina XXL w bardzo małym kamperze”
Mówią o sobie Mitali7. Ich rodzinę tworzy dwoje rodziców oraz cztery córki i syn! Tata, czyli Krzysiek zajmuje się zawodowo finansami. Mama Marta prowadzi małe Wydawnictwo Meandry, także pisze o dobrych książkach dla większych i mniejszych dzieci na blogu Mamaczyta.pl i oczywiście zarządza całą rodziną. Dzieci to Klara, Zofia, Hania, Rita i Jan. Lubią wchodzić na drzewa, biegać, podglądać dzikie zwierzęta, robić zdjęcia, czytać (mają w domu ponad 1700 książek!) wędrować, jeździć na nartach, grać na instrumentach, a także dużo się śmiać. I choć mają różne charaktery to tworzą zgrany zespół. Ich pasją są podróże. Najdłuższa z nich, poznawanie Dzikiego Zachodu USA, zajęła im niemal trzy miesiące. W tym czasie ich domem stał się kamper zwany przez Amerykanów RV. Jak ONI to robią, że tak dużą rodziną tyle podróżują? Podzielą się tym z Wami na Festiwalu.
Roman Miotke i Justyna Zorn - „Rehabilitacje w rytmie Tango, czyli rodzinne podróżowanie mimo wszystko, a może przede wszystkim dlatego”
To niezwykła, optymistyczna i niebojącą się wyzwań rodzina. W jej życiu podróże zawsze były obecne, jednak dzięki chorobie synka - Roberta mają możliwość zwiedzania świata z innej perspektywy. Swoimi podróżami pokazują, że ciężka choroba dziecka nie musi wiązać się z uziemieniem i cierpieniem.
W skrócie tę rodzinę można opisać tak: ONA, czyli mama interesuje się neurobiologią. ON, czyli tata lubi reportaże. ONI, czyli chłopcy mają bardzo szerokie zainteresowania: Jacek fascynuje się piłką nożną, Robert kocha swoją butelkę, a Leon uwielbia Myszkę Minnie. A łączy ich miłość do podróży. Nieważne gdzie, z iloma przesiadkami, w jakim kierunku. Najważniejsze, że razem. Zainspirują, zmotywują oraz powiedzą jak przełamywać kolejne bariery i czerpać z tego radość.
Tomasz Stochmal - „Mataszkowie i skarby Torunia, czyli z miłości do rodzinnego podróżowania i literatury podróżniczej”
Tomasz Stochmal to prawdziwy pasjonat, obrońca i opiekun zabytków oraz miłośnik podróży po Polsce. Popularyzuje ideę zwiedzania i poznawania Polski przez dzieci. Jest autorem ciekawych przygód sympatycznych Mataszków. Swoją pierwszą książkę napisał, gdy miał 11 lat. Dziś w ręce czytelników oddaje następujące tytuły: „Mataszkowie i tajemnice Helu”, „Mataszkowie i skarby Torunia”, „Mataszkowie i mazurska przygoda” oraz „Mataszkowie i gdańska zagadka”, a także przewodniki: „Zapomniane miejsca. Kujawsko-Pomorskie” i „Zapomniane linie kolejowe kujawsko-pomorskiego”. To nie jest jedyna jego działalność. Próbuje ocalić od zapomnienia polskie zabytki i dzieli się swoją miłością do Torunia, przydrożnych kapliczek i latarni morskich. Prywatnie Tomek to szczęśliwy mąż oraz ojciec młodego podróżnika, zarażonego pasjami taty. Miłością do rodzinnego podróżowania i podróżniczej literatury dziecięcej podzieli się z nami na Festiwalu. Więcej przeczytacie na stronach i blogach Tomka: www.mataszkowie.pl, www.stotom.pl, www.stotom.wordpress.com
Jarek i Justyna Halikowscy Fablabnomads „Skoolie mobilny dom, czyli sami budujemy kampera i wyruszamy w rodzinną podróż po Europie”
Nazywają się FablabNomads. Postanowili zrealizować marzenie o podróżach, wolności i życiu bez pośpiechu. Jak? Uwaga! Jest ich troje: Justyna, Jarek, Tymon i ON, amerykański autobus Blue Bird International 3800. Jesienią pakują swoje dotychczasowe życie do szkolnego autobusu i ruszają w drogę, w roczną podróż po Europie. Nie mają sztywno zaplanowanego planu podróży. Odwiedzą kraje, o których zawsze marzyli. Powoli, bez pośpiechu, poznając kulturę, ludzi i smaki nowych miejsc. Zapytacie co ze szkołą, pracą? Właśnie rozpoczęli dla syna edukację domową, a pracę zabierają ze sobą. Dosłownie. Od 2012 roku są związani z ruchem fablabów i duch “Zrób to sam” jest im szczególnie bliski. Prowadzą warsztaty, tworzą, projektują. Od kilku lat utrzymują się z pracy własnych rąk i w taki sposób planują również żyć w drodze. W amerykańskim autobusie zupełnie sami stworzyli swój miły dom. Dom na kółkach. Jak zrealizowali ten projekt? Jesteście szczęściarzami! Wysłuchacie znakomitych porad i zwiedzicie Skoolie. A na zakończenie dnia wspólnie pożegnamy Justynę, Jarka i Tymona życząc im szerokiej drogi i szczęśliwego powrotu. Kto wie, może za rok, na kolejnej edycji festiwalu zdadzą nam z tej przygody relację? Trzymamy kciuki!
Jola i Jarek Kania Ojcowska Strony Mocy - „Koleją transsyberyjską z dziećmi, czyli nad Bajkał w 3 i pół osoby”
Podróżowanie pokochali zanim jeszcze na świat przyszły ich dzieci. A gdy się już pojawiły, to pakowali je w wózki, chusty i nosidła ruszając w dalszą drogę, w której są do dziś.
Ich najpiękniejsze wspomnienia w życiu pochodzą z podróży i dlatego wspólnie z dziećmi zwiedzają świat, aby nie tylko odkrywać i podziwiać nowe miejsca, ale by podróżnicze doświadczenia pogłębiały ich relację, zbliżały do siebie i zapewniły wspomnienia, do których będą z radością wracać przy wspólnym stole w domu.
Do tej podróży, koleją transsyberyjską nad Bajkał, nie tylko oni będą wracać wspomnieniami. Uczestnicząc w Festiwalu to będzie także i Wasze niezwykłe wspomnienie. A wszystko dzięki arcyciekawej prezentacji. Dajcie się porwać! Nad Bajkał!
Więcej o tej niezwykłej rodzinie znajdziecie na blogu Jarka Kani Ojcowska strona mocy.
Ania Żuchlińska Wszędobylscy - „Jak zorganizować weekendowy wypad do Europy, czyli z nami w Europie nie zginiesz”
Jak mówią: "Przygoda może czekać na Ciebie tuż za rogiem. Nie trzeba jechać na drugi koniec świata, żeby czerpać przyjemność z podróżowania". Ania i Adrian wraz z córeczką Alicją starają się wykorzystać każdą wolną chwilę, by ruszyć w drogę - może to być krótka wycieczka po Polsce, może to być weekendowy wyjazd do któregoś z europejskich miast, a może być to dłuższy wypad gdzieś na południe, by cieszyć się słońcem.
Nieważne jednak gdzie, ważne z kim! Lubią podróżować w rodzinnym gronie. Taka nawet najmniejsza wyprawa nabiera dzięki temu zupełnie innego wymiaru. Czasem nie jest łatwo, czasem spotykają ich jakieś trudności, ale ważne, że wszyscy czerpią z tego radość.
Lubią podróżować niespiesznie. Nie zwiedzają na wariata, nie odhaczają z listy kolejnych zabytków. Wolą rozkoszować się klimatem danego miejsca. Smakować lokalną kuchnię. Cieszyć się każdą wspólnie spędzoną chwilą. Dzielą się tym na swoim blogu Wszędobylscy. Co ich wyróżnia? Zdecydowanie są specjalistami w organizowaniu weekendowych wypadów po Europie. Co, jak i gdzie? Opowie o tym Ania Wszędobylska.
Katarzyna Wajs Żona Marynarza „Wyjazd z dzieckiem na narty w pojedynkę, czyli samodzielny rodzic też może”
Kasia jest żoną marynarza. Jest też mamą małej Zuzi i trochę już większego Bruna. Jest zwykłą kobietą, która czasem jest sama bez męża, ale za to z całym swoim chaosem. I na dodatek z kotem. Od zawsze mieszka nad morzem i tak się złożyło, że jej mężem został marynarz. Jak mówi: "To oczywiście wywróciło mój świat do góry nogami, albo po prostu stworzyło go w moim dorosłym rodzinnym życiu”. W każdej dziedzinie życia stara się zawsze pamiętać, że: "Nic co warte posiadania nie przychodzi łatwo”. Jest dzielna, silna i, choć zdarzają się gorsze chwile, nie poddaje się. Siłę daje także innym kobietom będącym w podobnej do niej sytuacji dzieląc się swoimi przemyśleniami na blogu Żona Marynarza. Jest ceniona za łamanie stereotypów. Prowadzi małą działalność, a od niedawna także Fundację Rodzina Marynarza. Bardzo lubi podróżować. I nie rezygnuje z tych podróży, gdy ukochanego nie ma przy boku. Pakuje dzieci i samodzielnie wyrusza w świat. Jak jej się to udaje? Dowiecie się przychodząc na Festiwal.
Karol Piętka - „BUSowe podróże małe i duże, czyli z 3 dzieci aktywnie i na sportowo”
„O nas: Karol (37), Ania (37), Karolina (7), Hania (4) i Władysław (2). Byliśmy m.in. w Omanie, Malezji i Panamie, ale równie wiele przyjemności czerpiemy z bliższych wypadów swoim BUSem czyli Volkswagenem Transporterem. BUS towarzyszy nam od lat i czy to weekendowa wycieczka, czy wyprawa na koniec kontynentu to zawsze musi być aktywnie i na sportowo” napisali o sobie. A my dodamy: płynie z nich niesamowita energia! Są odważni, szaleńczy i żądni przygód. Wydaje się, że dla nich w podróży niemożliwe nie istnieje. Będzie zatem z przytupem, aktywnie, na sportowo i przede wszystkim BUSem.
Danka Ślipy Frajda nad morzem - „Autobusem po Trójmieście, czyli w muzeum z dzieckiem na pewno nie jest nudno”
Radosne Dzień Dobry i szeroki uśmiech są jej przepustką do drzwi transportu publicznego w każdej szerokości geograficznej. Licencjonowany przewodnik po Gdańsku, Gdyni i Sopocie, autorka bloga Frajda nad morzem, mieszkanka Gdyni, ale przede wszystkim mama trzech uroczych dziewczynek, które są dla niej największą inspiracją. Miłośniczka wycieczek do muzeów i podróżowania komunikacją miejską wraz z dziećmi. Organizatorka wielu rodzinnych spotkań i spacerów, zabaw na świeżym powietrzu, warsztatów dla najmłodszych. Autorka pierwszego Rodzinnego Przewodnika po Gdyni. Często powtarza: „Wycieczka z dziećmi do muzeum jest jak bombonierka. Nigdy nie wiesz na jakie cudowności trafisz i jak wielką sprawisz dziecku frajdę”. Nie wierzycie? No to może: "Nie chcesz, by Twoje wyjście z dzieckiem do muzeum było nudne? Pozwól mu być Twoim przewodnikiem, a zobaczysz co sie stanie". Dalej nic? Dajcie się więc przekonać! Przyjdźcie na Festiwal! Zapraszamy serdecznie!
Piekną grafikę przygotowała dla nas Katarzyna Mruczek z Farbiara - plakaty, obrazy jedwabne, ilustracje.