Stoi sobie. Taka ogromna. Piękna i dumna. I ma powody. Jest największą gotycką ceglaną świątynią na świecie. Spogląda na miasto Gdańsk z góry. Trochę zaspane jesienią i zimą, wiosną budzące się do życia, latem gorące i gwarne. Wsłuchuje się w głosy zachwytu, ochy i achy wznoszone w jednym czy drugim jej „kącie”. Na pojedyncze głosy znudzenia odwiedzających pewnie nie zwraca uwagi. Uszanuje głęboko się modlących. Rozgniewa się czasem na turystę w podkoszulku, z lodami, dzwoniącym telefonem czy błyskającą lampą w aparacie fotograficznym tu i tam. Z pewnością zaś przymyka oko na płaczące dzieci. Cieszy się z każdej jednej osoby przekraczającej jej progi. Tak już od wieków. Najpierw budowla, świątynia, od 1965 bazylika mniejsza, od 1986 roku konkatedra.
Potrzebujecie jeszcze trochę cyfr? Proszę. Podobno ma 105,5 m długości, 66 m szerokości (w transepcie) i 30 m wysokości od posadzki do sklepienia. Jakby jeszcze było mało budowana była przez 159 lat, jej sklepienie wsparte jest na 27 masywnych filarach, olbrzymich okien jest aż 37, a największe z nich ozdobione jest witrażem i posiada powierzchnię 127 m2. W środku może zmieścić się aż 20 tysięcy osób (lub jak podają inne źródła 25 tysięcy osób). A to dopiero początek. Co jednak ważne – jej wieża ma 78 m wysokości (82 m do kalenicy), co sprawia, że miłośnicy schodowej wspinaczki mają co robić.
Do nich z pewnością należą moje dzieci. Im wyżej tym lepiej. Frajda jest wielka. W tym roku odwiedziłyśmy to miejsce już dwa razy. Za pierwszym razem w kwietniu, po odwiedzinach Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga w Muzeum Narodowym, za drugim razem w lipcu po spacerze po Biskupiej Górce. Ale to już opowieść na kolejne wpisy.
Przedstawiam Wam kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gdańsku, czyli Bazylikę Mariacką.
Zdradzić Wam ile trzeba pokonać schodów, by wspiąć się na górę wieży? Zdradzić? A może nie? Zdradzę. Troszkę ponad 400. Jeśli moja dwulatka poradziła sobie z nimi (starsze siostry to silna motywacja!), to Wy też macie szansę podziwiać piękną panoramę Gdańska i okolic z samego czubka wieży. Udanej wspinaczki.
Wieża czynna jest:
od Poniedziałku do Soboty w godzinach 9.00 – 17.30
w Niedziele i święta w godzinach 13.00 – 17.30
Wstęp na wieżę płatny:
Dorośli – 6 zł
Uczniowie i Studenci – 3 zł
Najmłodsze dzieci nie płacą